Krize danes navadno potekajo daleč od držav, ki so vanje vpletene, zato letalonosilke ponovno postajajo vse pomembnejše orodje in orožje vodilnih pomorskih držav. ZDA imajo najštevilčnejšo floto letalonosilk, druge države, ki so ta del flotnih sil zanemarjale, pa poskušajo to pomanjkljivost odpraviti. Kot kaže, bodo letalonosilke tudi v prihodnje ostale orožje in orodje za doseganje vojaških ter diplomatskih ciljev vodilnih držav.
ZDA
Letos je ameriška mornarica dobila še deseto letalonosilko razreda nimitz. USS George H. W. Bush CVN 77 je tako zadnja in najsodobnejša letalonosilka v tem razredu. Pogodbo o njeni izdelavi so podpisali leta 1999, kobilico pa so položili leta 2003. Letalonosilko je gradila ladjedelnica Northrop Grumman Newport News, ki je tudi sicer najpomembnejša pri gradnji letalonosilk v ZDA. Na njej bo v sestavi palubnega polka približno 80 letalnikov, med njimi tudi SH-60B/F, HH-60H, E-2C, EA-6B in F/A-18. Letalonosilka je konstruirana tako, da je njen hidrodinamični upor čim manjši, torej da ima novo

Indija
Indija ima v svoji floti le eno operativno letalonosilko z imenom Viraat. Maja 1987 jo je kupila od Britancev, njeno ime v

Kitajska
čŒeprav je Kitajska od Ukrajine kupila letalonosilko Varjag razreda kuznjecov, ta nikoli ni postala operativna. Od leta 2004 je zasidrana v Tianjinu v tako imenovanem tematskem parku, kjer je na voljo tudi ladijskim konstruktorjem in oblikovalcem. Tako naj bi Kitajci prišli do neprecenljivega oblikovalskega in konstruktorskega znanja. Kitajci si sicer želijo šest letalonosilk, da bi utrdili strateški položaj v Aziji in drugod po svetu. Z njimi bi varovali tudi trgovske poti, ki vodijo skozi Malaško ožino, kjer so pirati, in so za Kitajsko vitalnega pomena. Seveda je to tudi postavljanje pred Tajvanom. Peking še ni naznanil gradnje teh letalonosilk, saj kitajske ladjedelnice in mornarica nimajo nikakršnih izkušenj z letalonosilkami. Pripraviti bodo morali novo doktrino, ki bo obsegala tudi spremljajoče ladje, podmornice, letala in helikopterje, ki bodo v flotnih sestavah teh letalonosilk. Glede bojnih letal bi Kitajci lahko kupili letala mig-29K/KUB ali Su-33 flanker D ali pa uporabili kar domače J10 in FC-1. Tudi letala in helikopterje Ka-27 ter Ka-31 za elektronsko bojevanje bodo morali kupiti. čŒeprav je povprečna gospodarska rast na Kitajskem osem odstotkov na leto, analitiki napovedujejo, da bo Kitajska potrebovala vsaj 15 do 20 let, da bo dobila prvo letalonosilko.
Tajska

Rusija
Sovjetska zveza oziroma Rusija kljub svoji veličini nikdar ni imela veliko letalonosilk. Sovjetska mornarica je imela skupaj pet letalonosilk, ruska pa eno z imenom Admiral Kuznjecov. Prvotni načrti so predvidevali dve letalonosilki tega razreda,

Francija
Tudi Francija se zaradi negotovih gospodarskih razmer še ni odločila o svoji prihodnji letalonosilki. Tako ostaja edina francoska letalonosilka. Prvotni načrti so predvidevali skupno gradnjo treh novih letalonosilk, in sicer dveh za angleško kraljevsko mornarico ter ene za francosko. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je maja lani povedal, da 3,5 milijarde evrov vreden projekt Porte Avions-2 (PA2) ne bodo nadaljevali vsaj do leta 2012. Medtem Britanci samostojno nadaljujejo projekt Queen Elizabeth razvoja dveh novih letalonosilk. Druga francoska letalonosilka (PA2) naj bi bila opremljena s katapultom, ki bo omogočal vzletanje bojnim letalom rafale F3. Od odločitve vlade je torej odvisno, ali bo Charles de Gaulle ostala edina francoska letalonosilka, ki se je decembra lani po petnajstmesečnem popravilu znova vrnila v operativno uporabo francoske vojne mornarice.

Italija
Italijanska mornarica je svojo drugo letalonosilko dobila lani, v operativno uporabo pa naj bi prišla še letos. Letalonosilko Cavour so začeli graditi leta 2001 in je podobna španski letalonosilki Juan Carlos I, saj sta obe večnamenski letalonosilki.

Španija
Najnovejša pridobitev španske mornarice je večnamenska letalonosilka Juan Carlos I. Gre za letalonosilko, ki je hkrati tudi amfibijskodesantna ladja podobno kot italijanska letalonosilka Cavour. Na ladji bodo nameščena letala EAV-8B harrier II+, ki za vzlet potrebujejo vzletno palubo v obliki skakalnice. Na ladji je prostora za 30 letal oziroma nekaj manj, če so na ladji še helikopterji. čŒe jo uporabljajo za amfibijskodesantne naloge, je v njej prostora za štiri hoverkrafte, torej plovila na zračno blazino, in 900 vojakov. Poleg letalonosilke Juan Carlos I ima španska mornarica še eno letalonosilko z imenom Principe de Asturias, ki je operativna od leta 1988.
Velika Britanija
Kraljeva mornarica Velike Britanije Royal Navy ima v svoji floti letalonosilki HMS Illustrius in HMS Ark Royal razreda invincible. Na vsaki je lahko več kot 20 letal in helikopterjev. Britanci so skupaj s Francozi lansirali projekt Queen Elizabeth gradnje dveh novih letalonosilk. Francozi so se zaradi finančne krize umaknili in bodo o sodelovanju z Britanci odločali šele leta

Video animacija HMS Queen Elizabeth
Leta 1910 prvi vzlet z ladje
Prvi vzlet z ladje se je zgodil novembra 1910. Eugene Ely je vzletel z modificirane platforme ameriške križarke Birmingham. 18. januarja 1911 je v San Franciscu pristal na posebni platformi bojne ladje Pennsylvania. Ustavil se je s pomočjo vrvi, ki so bile privezane na vreče peska, s te ladje pa je pozneje tudi vzletel. Prva namensko zgrajena letalonosilka je bila HMS Argus, ki pa je bila pripravljena na plovbo po koncu prve svetovne vojne. Britancem so sledili Američani in Japonci. Američani so predelali letalonosilko Collier in jo preimenovali v USS Langley, ki se je mornarici priključila marca 1922. Japonci so letalonosilko izdelali na novo, v uporabo pa je prešla decembra 1922. Japonci so letalonosilko uporabili že na začetku druge svetovne vojne, saj so letala z nje 7. septembra 1941 napadla tudi Pearl Harbor. Prvo letalonosilko na jedrski pogon Enterprise so Američani splovili 24. septembra 1960.
VIRI:
www.armadainternational.com
www.wikipedia.org