Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Ned15Okt2017

Predstavitev Letalske policijske enote

Informacije
Borut Podgoršek

Letalska policijska enota je notranjeorganizacijska enota Uprave za policijske specialnosti znotraj Generalne policijske uprave.

V njej je zaposlenih 40 delavcev, od tega 37 uniformiranih policistov – večina je pilotov in tehnikov letalcev, ki imajo visokospecializirano znanje. Deli se na oddelek pilotov in letalsko-tehnični oddelek:

V prvem je zaposlenih 21 pilotov, ki so licencirani v skladu s standardi EASA (European Aviation Safety Agency). Piloti se usposabljajo v lastni letalski šoli enote, in sicer tu opravljajo vse od osnovnega usposabljanja do izobraževanj za specializirane naloge.

EC135 in A109
  EC135 in A109

Letalsko-tehnični oddelek izpolnjuje evropske standarde za vzdrževanje in zagotavljanje plovnosti helikopterjev (EASA Del 145 in CAMO). 15 tehnikov letalcev z ustreznimi licencami opravlja vsa vzdrževalna dela na helikopterjih, poleg tega pa opravljajo naloge članov letalskih posadk. Večina vzdrževalnih in obnovitvenih del na helikopterjih se izvaja v mehanični delavnici Letalske policijske enote, ki ima evropski certifikat. Slednjega ima tudi letalska šola.

Obdobje 2007–2017:

 skupno 16.210 ur letenja s helikopterji Letalske policijske enote,

  3650 ur letenja za medicinske lete,

   4570 ur letenja za šolanje in usposabljanje,

   2750 prepeljanih obolelih in ponesrečenih oseb ter novorojenčkov.

Do danes so policijski helikopterji postali nenadomestljiva podpora drugim policijskim enotam. Ogromno prispevajo k učinkovitosti policije, pogosto že s svojo glasno pojavnostjo dosežejo velik preventivni učinek. Gre za operativno podporo, ki jo nudijo iz zraka pri iskanju pogrešanih oseb, varovanju množičnih prireditev, zasledovanju storilcev kaznivih dejanj, pa tudi pri nadzoru državne meje, urejanju prometa, varovanju varovanih oseb in objektov.

Legendarna AB-212
  Legendarna AB-212

Z včlanitvijo Slovenije v Evropsko unijo je LPE ob tem prevzela del bremena varovanja schengenske meje. S svojim znanjem, voljo in tehničnimi sredstvi so posadke in posamezniki v LPE doslej nesebično priskočili na pomoč že v nešteto primerih, od gorskih nesreč do uničujočih elementarnih pojavov, kot so poplave in zemeljski plazovi, potresi, požari ... Poleg tega delajo v okoliščinah, ki so pogosto zelo nevarne in na meji izvedljivega.

Skupaj s kolegi iz HNMP in GRZS pomagajo tako doma kot v tujini, saj glavno poslanstvo LPE - služiti ljudem - ne pozna meja. Vključeni so vedno, ko o preživetju odločajo dragocene sekunde in minute: v helikoptersko nujno medicinsko pomoč, transporte pacientov med bolnišnicami in prevoze novorojenčkov z inkubatorjem.

 

Avtorske pravice © 2007-2024 Sierra5.net. Vse pravice pridržane.