Italijansko podjetje Leonardo je v torek, 9. januarja 2024 proslavilo še en izvozni uspeh programa C-27J spartan.
Med slovesnostjo, na kateri sta bila prisotna tudi Ministrica za obrambo Tanzanije Stergomena Tax in ambasador republike Italije v Tanzaniji Marco Lombardi, sta predstavnik Ministrstva za obrambo Tanzanije Kontradmiral Michael Mwanandenje Mmanga in Carlo Sabatino, podpredsednik za marketing in prodajo na območju podsaharske Afrike družbe Leonardo Aircraft podpisala pogodbo za dobavo dveh letal C-27J spartan.
Več podrobnosti zaenkrat ni znanih, v tiskovnem sporočilu italijanskega Ministrstva za zunanje zadeve so poudarili le, da bosta letali opremljeni tudi z moduli za opravljanje humanitarnih misij, iskanje in reševanje in gašenje gozdnih požarov. Predstavniki Leonarda so nam potrdili, da je v sklopu naročila predvidena dobava sistema MAFFS II s kapaciteto do 8000l vode, nabavna cena in predvidena časovnica dobav pa sta zaupni.
Tanzanija bo postala peta uporabnica letal spartan na afriški celini po Maroku (4 letala), Čadu (2), Zambiji (2) in Keniji (3). Celotna flota C-27J je ravno prejšnji mesec presegla 250.000 ur letenja.
Eno letalo spartan Čadskih zračnih sil je sicer bilo 29. novembra 2023 lažje poškodovano med zasilnim pristankom na letališču N'Djamena. Vzrok zasilnega pristanka naj bi bile težave s pristajalnim podvozjem na nosu letala. Spartan z registrsko oznako TT-PAG (1401) je prvič poletel decembra 2013 in je tudi prvi izmed dveh letal tega tipa, ki jih je pred desetletjem Leonardo proizvedel za srednje-afriško državo, do odprave poškodb pa bo ostal prizemljen.
Zračna komponenta Oboroženih sil Tanzanije se sicer ponaša s floto približno 40 letal in helikopterjev. Prvo linijo predstavlja 11 lovcev Čengdu F-7 (kitajska različica MiG-21) in trije Šenjang F-6 (MiG-19). Oba modela sta že zastarela, predvsem F-6 in zgleda da je večina teh letal prizemljena. Po podatkih portala Flightglobal uporabljalo še en FT-6 in dva FT-7 za šolanje, skupaj s štirimi Hongdu K-8 (eno letalo so izgubili leta 2015 v nesreči ki je povzročila smrt obeh pilotov). Za prevoz tovora in vojakov imajo na voljo dve letali Šaanši Y-8 (kitajska različica Antonova An-12), en Antonov An-28, dva Harbina Y-12 in Cessno 402.
Raznolika je tudi flota helikopterjev in sicer dva Bell 412 ter več modelov proizvajalca Airbus Helicopters: H125M (2 in naročilo za še enega), H155M (2). H215M (4) in H225M (2).
Trenutno preko 1400 tanzanijskih vojakov služi na treh mirovnih misijah pod okriljem OZN in sicer v Demokratični republiki Kongo, Srednjeafriški republiki in Libanonu. Nove transportne zmogljivosti pa bodo seveda koristile tudi tem kontingentom.