"To je najboljši sejem v Farnboroughu v zgodovini Airbusa in tretji največji, če upoštevamo še sejem v Parizu," je na novinarski konferenci v okviru sejma dejal glavni izvršni direktor Airbusa Fabrice Bregier.
Z lizinško družbo Hongkong Aviation Capital so danes podpisali dogovor o nakupu 70 ozkotrupnih potniških letal A320neo, ki so po kataloških cenah vredna 7,72 milijarde dolarjev (5,7 milijarde evrov), vendar družbe pri takšnih nakupih običajno dobijo popust. Kot je pojasnil prvi mož družbe Donal Boylan, so se za nakup teh letal odločili zaradi njihove energetske varčnosti.
Drugi največji letalski prevoznik v Rusiji Transaero se je medtem zavezal, da bo kupil 20 airbusov A330 v skupni vrednosti 5,3 milijarde dolarjev (3,9 milijarde evrov). Med njimi je več kot polovica najnovejših modelov A330neo, ki se ponašajo z varčnejšimi motorji.
V štirih dneh je Airbus tako dobil za 75 milijard dolarjev (55,5 milijarde evrov) naročil oz. zavez o nakupih letal. "Jasni zmagovalec šova je Airbus," je dejal analitik Deutsche bank Myles Walton.
Boeing je zakoličil dogovore o nakupu 201 letala v skupni kataloški vrednosti dobrih 40,2 milijarde dolarjev (29,7 milijarde evrov). Airbus je po številu naročil tako zmanjšal letošnji zaostanek za Boeingom - pred sejmom so letalske in lizinške družbe pri Airbusu od začetka leta naročile 290 letal, pri Boeingu pa 499 letal. Zdaj je to razmerje pri 648 proti 783.
Kos pogače si je na sejmu odrezal tudi brazilski Embraer, tretji največji komercialni proizvajalec letal na svetu. Dobil je za nekaj milijard dolarjev naročil regionalnih letal, med njimi tudi za novo ozkotrupno letalo E195-E2.
Manj sreče so imeli ljubitelji vojaških letal, ki so na sejmu pogrešali dolgo pričakovanega lovca F-35. Ameriška vojska je v torek sporočila, da ga ne bo poslala v Farnborough, saj je požar na motorju prizemljil celotno floto. Gre za še eno sramotno prepreko v najdražjem programu Pentagona doslej, piše AFP.
Foto: Airbus