Kontrola zračnega prometa Slovenije (KZPS) v letošnji poletni sezoni beleži rast zračnega prometa. Najbolj obremenjeni dnevi so sobote - zadnjo soboto v juliju se je dnevni promet povzpel celo na 1353 letal, kar predstavlja največje število letov od ustanovitve slovenske kontrole zračnega prometa.
Najmanj prometa v letošnjem letu so zabeležili na prvi dan leta, ko je število letov znašalo 341. Zamude v prometu so v slovenskem zračnem prostoru letos znašale samo 0,3 sekunde na let, kar je v evropskem merilu neznatna vrednost, so na KZPS pojasnili za STA.
Zaradi pomembne geografske lege Slovenije, ki se nahaja na poti med zahodno Evropo in jugovzhodnim delom evropske celine oz. Azijo, letalniki preko našega ozemlja z jugovzhoda ne letijo le proti vsem pomembnim nemškim in angleškim letališčem, temveč tudi proti vsem prestolnicam srednje Evrope.
V obratni smeri prometni tokovi najpogosteje vodijo od zgoraj navedenih letališč do letališč v Turčiji, Grčiji, na Cipru in Bližnjem vzhodu. Velik vpliv na zračni promet nad Slovenijo imata tudi rimsko in dunajsko letališče.
To so najintenzivnejši prometni tokovi, sicer pa KZPS preko slovenskega ozemlja vodi tudi letala na poti iz ZDA v Azijo in naprej v Avstralijo. K povečanem prometu v poletnih mesecih prispevajo tudi bližnje turistične destinacije, predvsem na hrvaški jadranski obali, kamor sodijo letališča Zadar, Split in Dubrovnik.
Zaradi krize v Ukrajini v KZPS niso zaznali povečanja zračnega prometa nad Slovenijo. Pojavilo se je sicer nekaj prevoznikov, ki pred tem niso ravno pogosto leteli skozi slovenski zračni prostor, npr. Malaysia Airlines, katere letalo je bilo nedavno sestreljeno na vzhodu Ukrajine, Air India, Singapore Airilines in Thai Airlines, a gre za majhno število preletov, približno osem letov dnevno.
Na rast prometa vplivata predvsem odprtje zračnega prostora nad Kosovom in politična nestabilnost v državah na severu Afrike, ki je znova turistično oživila Grčijo in Ciper.
čŒisti prihodki od prodaje KZPS so lani znašali 32,5 milijona evrov. Letos načrtujejo višje prihodke od prodaje v primerjavi s predhodnim letom, a bi bila v luči dejstva, da se trenutno nahajajo sredi prometne poletne sezone, vsakršna bolj natančna napoved prehitra, so še pojasnili za STA.
Kontrola zračnega prometa Slovenije je v 100-odstotni državni lasti. Pristojna je za varno, kakovostno in učinkovito vodenje in kontrolo zračnega prometa v vseh fazah letov zrakoplovov in varnega poteka prometa na letališčih, izdajanje letalskih informacij in nadgradnjo, uvedbo ter vzdrževanje sistemov in naprav za vodenje in kontrolo zračnega prometa.