Sramežljivo, a z velikim zanimanjem sem se z »mladenka

ma« v »porodnišnici« letal v Mirabelu v Kanadi spogledoval tudi sam. Potem ko so »birokrati« poskrbeli za pogodbe, sta morali Urška in Vesna opraviti »sistematska« pregleda. Za to je poskrbelo pol ducata Adrijinih strokovnjakov, ki so v zraku in na tleh preverili delovanje dvajsetih sistemov in opravili fizični pregled letal.
Prevzemni let Vesne sta izvedla Bombardierjev testni pilot Esteban Arias in Adrijin tehnični pilot Jernej Levičar. Na tretjem sedežu je bil letalski inženir Simon Ješe in dodatno skrbel, da je bil prevzemni let varno izpeljan. Pri prevzemu novega letala je proizvajalec dolžan prikazati normalno delovanje sistemov na letalu. Preverjanje poteka preko posebne kontrolne liste na dve uri trajajočem letu in zajema trinajst procedur. Med srečneži, ki smo lahko

poleteli na prevzemnem letu, sem bil tudi sam, izkušnja pa res enkratna. Kot opazovalcu se mi je najbolj vtisnil v spomin postopek, ko letalo, medtem ko leti pod velikim vpadnim kotom, pripeljejo do skorajšnje porušitve vzgona. Pilota na to opozori tresenje volana, ta pa potem spusti nos letala in let se normalno nadaljuje. Morda najbolj boleč za vse tiste, ki so prehlajeni, je test tesnjenja potniške kabine. Pri tem se izključi klimatska naprava, tlak v potniški kabini pa počasi pade. Potniki to občutijo kot močno bolečino v ušesih in utrujenost. Preverjanje se konča s samodejnim aktiviranjem

kisikovih mask v potniški kabini, ki potnikom omogočijo normalno dihanje. Preverili so tudi delovanje sistema, ki opozarja na bližino tal in prilet letala brez koles in z nepravilno nastavitvijo zakrilc. Med prevzemnim letom so zaznali napako: pojavila se je neskladnost pri delovanju zavor na levem pristajalnem kolesu. V skladu s postopki, ki jih priporoča proizvajalec Bomabardier, so jo potem odpravili.
Samo Oblak, vodja oddelka kabinskega osebja, je med prevzemnim letom pregledal lokacije in ustreznost opreme ter nalepk z navodili potnikom, delovanje komunikacijskih, svetlobnih in zvočnih sistemov ter delovanje opreme v kuhinji in toaletnih prostorih.

Na tleh so inženirji opravili še testiranje sedmih različnih sistemov, ki so brez izjeme delovali brezhibno. Peter Šenk, direktor sektorja Letalske operative, je povedal, da se tehnični pregled izvrši tako, da se poleg fizičnega pregleda še preveri, ali je letalo v skladu s tehnično dokumentacijo. Prevzem letala bi zavrnili, če ne bi ustrezalo vsem tehničnim zahtevam (v primeru slabo izdelane potniške kabine ali pa nekvalitetne barve) ali če posamezni elementi ne bi bili skladni s pogodbo.

Vesna je sistematski pregled uspešno prestala. Na zaprosilo Adrie Airways je Agencija za civilno letalstvo potem izdala spričevalo o plovnosti in potrdilo o vpisu v slovenski register zrakoplovov ter s tem prižgala zeleno luč za odhod domov.
»Obe letali CRJ900 NextGen, S5-AAU/-AAV sta najeti kot novi letali. S tem Adria zaključuje program prestrukturiranja, katerega cilj je bila tudi razdolžitev družbe,« je povedala direktorica finančne službe Silva Stopar. »Adria je vzela letali v osemletni najem od družbe Falco, ki je trenutno najugodnejša in je izkazala veliko zaupanje v Adrio Airways,« je še dodala Alenka Klemen.
Na osemurnem letu iz Kanade v Slovenijo s postankom v Keflaviku na Islandiji sta Vesnina motorja, ki predstavljata tretjino vrednosti letala, popila 13 ton kerozina. Naslednji »sistematski« pregled (C-check) bodo v Adrii Tehniki opravili po 6.000 urah letenja (oz. po treh letih) in bo trajal 12 delovnih dni. Do takrat pa bosta mladenki, ki že dobra dva meseca letita po Evropi, pomenili za Adrio bolj ekonomično floto, nižje stroške, s tem pa višjo konkurenčnost.
Besedilo je bilo objavljeno v
Inflight Magazinu Avgust, september 2014