Kategorija: Novice
Pet17Maj2013

Aerodrom Maribor prodan Aviofunu

Informacije
Borut Podgoršek

maribor_mbx_img_9506.jpgStečajni upravitelj Preventa Global Boris Kastivnik po naših informacijah včeraj podpisal pogodbo o prodaji z Aviofunom lastnika in direktorja Damijana Cehnerja iz Libelič, prvi pogoj je plačilo varščine do 22. maja

Besedilo: PETRA LESJAK TUŠEK, IGOR SELAN, četrtek 16. maj. str. 6., Večer.com

ljmb_otvoritev.jpgKupec Aerodroma Maribor je družba Aviofun iz Libelič lastnika in direktorja Damijana Cehnerja, ki mora po včeraj sklenjeni in pri notarju overjeni pogodbi s stečajnim upraviteljem Preventa Global Borisom Kastivnikom najpozneje do 22. maja vplačati varščino v višini desetih odstotkov kupnine. Kolikšna je kupnina in kakšni so drugi odložni pogoji, pod katerimi bo posel dobil epilog, ni znano, je pa ta družba po naših virih med štirimi ponudniki že ob nezavezujočem zbiranju ponudb konec januarja za letališče ponujala najvišjo kupnino, in sicer 705 tisoč evrov. Kastivnik nas je včeraj informiral le, da je pogodbo podpisal, na vprašanje, s kom, pa s pojasnilom, da je to zahteva ponudnika, ni hotel odgovoriti. Dodal je, da je pogodba sklenjena z enim ponudnikom od štirih, ki so oddali nezavezujoče ponudbe ob zbiranju ponudb.

Cehner zagotavlja le vplačilo varščine
vecer.jpgDa so podpisali pogodbo s stečajnim upraviteljem, a je o čemerkoli drugem prenagljeno govoriti, pa nam je pozneje potrdil Cehner. Zagotovil je, da bo do zastavljenega roka zanesljivo vplačal varščino, podrobnosti te "pozitivne zgodbe", kot je označil posel, pa je pripravljen za Večer podrobneje razložiti po plačilu varščine. Cehner je povedal le, da za nakup pridobiva dodatni kapital oziroma sredstva od drugod, saj jih sam kot podjetnik nima in letališča samostojno niti ne bi bil maribor_pb010442.jpgsposoben kupovati. To ne nazadnje dokazujejo bilance Aviofuna, ki je lani ustvaril okoli 882 tisoč evrov prihodkov od prodaje in posloval z minimalnim dobičkom v višini 15 tisoč evrov, ima 217 tisoč evrov kapitala in zaposluje dva delavca. Cehner ima sicer v upravljanju tudi Aerodrom Slovenj Gradec v večinski lasti Eurocitya Janka Zakeršnika, v katerem ima sam manjšinski, okoli dveodstotni delež. Cehner je omenil, da v prihodnje vidi možnost povezave med mariborskim in slovenjgraškim letališčem. Slednje je preteklo leto izkazalo pozitivni izid, je pa prenesena izguba preteklih let malo višja od dveh milijonov evrov. čŒeprav je Cehner še pred kratkim zagotavljal, da niso več interesenti za nakup in da so v postopku že odstopili od namere zanj in je že vse kazalo, da je najverjetnejši kupec tuja družba oziroma konkretneje Express Airways, se je zdaj obrnilo drugače, tako da so poleg Express Airwaysa izpadli tudi Diga Ing in bolj ali manj nepoznana nemška družba Burglade UG.

Povezave z Mastnakom preteklost
Podjetje Aviofun v Mariboru ni neznano. Dober vtis je sprva ustvarilo z organizacijo letalskega mitinga, ki si ga je junija 2011 v živo ogledalo okrog 10 tisoč ljudi, a žal ta ni trajal dolgo. Prav Aviofun je namreč leta 2009 ustanovil podjetje Golden Air, na katero je prenesel licenco za prevoz potnikov, to pa se je v Mariboru osramotilo, potem ko je na napovedani redni liniji Maribor-Dunaj-London (Stanstead) poletelo le eno letalo, pa še takrat je po edinega potnika namesto obljubljenega maribor_image.jpgboeinga 737 priletelo s šestsedežnim poslovnim letalom. Golden Air je za seboj zapustil le dolgove in spor med glavnima akterjema, direktorjem Damijanom Cehnerjem in takratnim vodjem operacij Tomom Mastnakom. Ta je potem Aviofun zapustil in se zaposlil v nemški družbi Express Airways, ki je prav tako konkurirala za nakup Aerodroma, a je med omenjenima do sodelovanja vendarle prišlo še enkrat. Lani naj bi bil namreč Aviofun Express Airwaysu prodal licenco za šolanje pilotov, potem pa je med Cehnerjem in Mastnakom ponovno nastal spor in sodelovanje se je končalo. Da zdajšnja ponudba Aviofuna z Mastnakom nima nobene povezave, je včeraj zagotovil Cehner, ne nazadnje pa je tudi Mastnak ob našem poizvedovanju o podpisani pogodbi dejal, da je zagotovo dobro, če je pogodba podpisana, da pa oni niso izbrani kupec. Mastnak je z Express Airwaysom konec marca ponovno najavil čarterske lete izMaribora, tokrat v Turčijo, Nemčijo in na sever Iraka, morda tudi v Rusijo. Takrat je sicer bil bistveno bolj previden in ni želel napovedati, kdaj bodo začeli leteti izMaribora.

Gros brez komentarja
Tako ne preseneča, da se je direktor AerodromaMarko Gros včeraj ob informaciji o prodaji komentarja vzdržal: "O podpisu aurora_v_mb_img_7262.jpgpogodbe sem izvedel pred nekaj minutami, kot družba namreč pri prodaji nismo sodelovali. Stečajni upravitelj je bil glede kupca zelo skrivnosten, da naj bi to bil Aviofun, sem izvedel od vas. Upam le, ne glede na to, kdo je kupec, da bo pripravil kvaliteten program razvoja." Prodaja Aerodroma traja že dobri dve leti in je (bila) eden večjih trdih orehov v stečajnem postopku Preventa Global zaradi kreditnih obveznosti do Preventa Global, ki jih mora ob kupnini prevzemati kupec, zahtev upnika Zakeršnika, ki je oporekal prenizki ceni ob dražbah in ki pričakuje primerno ceno, ter zaradi širših specifik letališča in vloge države pri podeljevanju koncesije. Opozoril, da letališče za obstoj in v izognitev potencialnemu stečaju potrebuje strateškega lastnika, je bilo v preteklosti več, pričakovanja in dvomi o podrobnejši vsebini posla se zdaj že ob prvi informaciji o prodaji znova porajajo, tudi z vidika potencialne vloge Zakeršnika. Z mariborskega letališča naj bi letala letos poleti v vsakem primeru vendarle letela. čŒarterske polete na grški otok Kos je med 14. junijem in 20. septembrom februarja napovedala turistična agencija Intelekta.

Besedilo: PETRA LESJAK TUŠEK, IGOR SELAN, četrtek 16. maj. str. 6., Večer.com
Fotografije: arhiv Sierra5.net