Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Sre29Jan2014

V večjem delu Evrope bodo stavkali kontrolorji zračnega prometa

Informacije
Borut Podgoršek

Sindikat kontrolorjev zračnega prometa Evrope (ATCEUC) danes organizira vseevropsko stavko, ki jo bo podprl tudi Samostojni sindikat delavcev kontrole letenja (SSKL) iz Slovenije. Kontrolorji nasprotujejo načrtom Evropske komisije glede vzpostavitve enotnega evropskega zračnega nadzora. Protestne akcije naj bi potekale tudi v četrtek in petek.

kzps_img_2173.jpg

Potniki, ki nameravajo do petka potovati z letalom, se morajo pripraviti na morebitne nevšečnosti v letalskem prometu. Najhuje naj bi bilo v Franciji in na Portugalskem. V Franciji se bo stavka začela danes ob 19. uri, trajala pa bo do petka do 5. ure. Na Portugalskem nameravajo danes stavkati ob 8. in 15. uri, v obeh terminih pa bo stavka trajala predvidoma dve uri. Do motenj bi lahko prišlo tudi v četrtek.

Kontrolorji nasprotujejo načrtom Evropske komisije glede vzpostavitve enotnega evropskega zračnega nadzora. Po njihovem mnenju gre za liberalizacijo sektorja, ki naj bi vodila v odpuščanje in slabše delovne pogoje. Evropska komisija je namreč sredi lanskega leta sprejela ukrepe za pospešitev reforme evropskega sistema za nadzor zračnega prometa. Z uvedbo t. i. enotnega evropskega neba naj bi znižali stroške, zmanjšali onesnaženje ter povečali varnost.

Slovenski kontrolorji letenja iz sindikata SSKL ne bodo stavkali z nedelom, bodo pa med 7. in 14. uro (kontrolorji, ki bodo ta čas delali) svoje nestrinjanje s predvidenimi posegi v dejavnost navigacijskih služb ter svojo podporo zahtevam ATCEUC izkazali skozi popolno nefleksibilno sledenje veljavnim pravilom dela, so za STA v torek pojasnili v Kontroli zračnega prometa Slovenije.

Tako npr. ne bo možno krajšanje zračnih poti glede na načrtovane zračne poti, s čimer se v normalnem delu na račun letalskih družb bistveno privarčuje tako finančno kot časovno, zavrnili bodo tudi sprejemanje morebitnih dodatnih letov v svojem zračnem prostoru, za kar bo verjetno obstajala potreba zaradi motenj v evropskem zračnem prostoru zaradi stavke.

V slovenskem letalskem prevozniku Adria Airways so za STA v torek pojasnili, da bodo leteli v skladu z voznim redom. čŒe bo do stavke prišlo, bodo letenje prilagodili razmeram.


Avtorske pravice © 2007-2024 Sierra5.net. Vse pravice pridržane.