Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Tor22Nov2016

Pred Fakulteto za letalstvo v Zagrebu postavili MiG-21bisD

Informacije
Borut Podgoršek

V petek, 18. novembra je zagrebška Fakulteta za Strojništvo, pomorstvo in letalstvo praznovala 60 obletnico delovanja in 21 let od ustanovitve oddelka za letalstvo.

Mig 21bisD
  Mig 21bisD

V počastitev tega dogodka so pred Fakulteto postavili lovsko prestrezniško letalo MiG-21bis. Nekdanje letalo hrvaškega vojnega letalstva so obnovili v Letalskem tehničnem centru v Veliki Gorici. Razstavljenega so s tovornjakom prepeljali pred poslopje fakultete, kjer so ga sestavili letalski tehniki in študenti omenjene fakultete. Projekt sta vodila profesorja dr. Ivica Smojver in dr. Darko Ivančević. Letalo stoji na betonskih podstavkih v parku blizu glavnega vhoda, kjer mu dela družbo že razstavljen del parnega stroja.

Razstavljen mig ima evidenčno številko 113 in je igral pomembno vlogo v vojni na Hrvaškem v letih 1991-1995. Letalo je postalo znano med operacijo Nevihta (Oluja), ko je hrvaška vojska avgusta 1995 osvobodila Knini. Pilot Ivica Ivandić je z njim letel tako nizko, da je sekal vrhove dreves in se s tem izognil srbski protiletalski obrambi in radarjem. Kljub močno poškodovanemu trupu letala in krilom je uspel varno pristati. Letalo so kmalu po tem obnovili.

Mig 21bisD
  Mig 21bisD

Razstavljeno letalo nosi oznako 115, saj je v barvni shemi Evropa 1. To barvno shemo imajo hrvaški migi, ki so bili obnovljeni v Romunskem „Aerostaru“ leta 2003 in so dobili oznako MiG-21bisD. Mig 21 z oznako 113 pa je nosil rjavo-zeleno brvno shemo, ki ni bila tako atraktivna, saj je bil med vojno na hitro prebarvan.

Fotografije: Danijel Vuković

 

Avtorske pravice © 2007-2024 Sierra5.net. Vse pravice pridržane.