Tržaško pristanišče te dni gosti največjo in najsodobnejšo ladjo italijanske mornarice, letalonosilko Trieste, ki je v sredo popoldan priplula v mesto in se zasidrala ob glavnem trgu.
Ladja, ki meri 245 metrov v dolžino in 47 metrov v širino, je prava plavajoča utrdba in ena najsodobnejših vojaških ladij v Evropi. Italijanska mornarica jo je v Livornu uradno prevzela 7. decembra lani. Gradnjo ladje Trieste je izvedlo italijansko ladjedelniško podjetje Fincantieri. Prvi jekleni deli so bili izrezani julija 2017. V doku so jo začeli sestavljati februarja 2018, maja 2019 pa so jo splovili v ladjedelnici Castellammare di Stabia. Prva testna plovba je bila avgusta 2021. Nadomestila bo letalonosilko Giuseppe Garibaldi. Pri gradnji trupa je sodelovalo več kot 300 delavcev, medtem ko je pri končnem opremljanju in testiranju ladje sodelovalo skupaj 800 strokovnjakov. Stroški izdelave so ocenjeni na 1,171 milijarde evrov.
Trieste (oznaka L9890) je večnamenska desantna ladja z letalskim krovom (LHD – Landing Helicopter Dock), ki združuje zmogljivosti letalonosilke, amfibijske ladje in poveljniškega centra. Namenjena je vojaškim nalogam med njimi izkrcavanju vojakov in opreme, letalskim operacijam ter humanitarnim misijam.
Ladja ima 460 člansko posadko. Poleg tega pa lahko sprejme še 604 vojakov. Njena 230-metrska paluba pa je prirejena za helikopterske in letalske operacije. Poleg tega ima pod palubo velik hangar za desantna plovila, drone in drugo vojaško opremo.
Trieste je opremljena z najmodernejšimi radarji, komunikacijskimi sistemi in orožjem. Njeno oborožitev sestavljajo:
Letala F-35B in helikopterji
Kot edina italijanska ladja poleg letalonosilke Cavour, Trieste omogoča operacije bojnih letal 5. generacije F-35B Lightning II, ki imajo sposobnost kratkega vzleta in navpičnega pristanka (STOVL).
Na krovu lahko nosi do 30 letal in helikopterjev, med drugim:
Ob našem obisku sta bila na krovu le dva helikopterja NH90 (SH90). Vzletno pristajalna ploščad ima vzletno rampo. Ima devet operativnih mest za helikopterje in letala. Ima dve dvigali za letalnike s kapaciteto 42 ton, kar omogoča njihovo hitro premikanje med hangarjem in letalskim krovom.
Poleg vojaške moči in amfibijskih zmogljivosti je letalonosilka Trieste opremljena tudi z napredno bolnišnico, ki omogoča zdravljenje ranjenih vojakov in nudenje nujne medicinske pomoči v kriznih situacijah. Ta plavajoči medicinski center je ključni element humanitarnih misij in vojaških operacij italijanske mornarice.
Bolnišnica na krovu Trieste obsega 700 m² in vključuje:
V primeru naravnih katastrof ali humanitarnih kriz lahko Trieste deluje kot premična bolnišnica, ki nudi oskrbo prizadetim prebivalcem v oddaljenih ali težko dostopnih območjih.
Tehnične značilnosti
Poglejte si več video posnetkov na YOUTUBE kanalu Sierra5.