Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Pon23Avg2010

Ruski feniks

Informacije
Borut Podgoršek

Potem, ko je ruska civilna letalska industrija po razpadu Sovjetske zveze obstala na mestu se v zadnjem času prebuja in na trgu ponujajo dva nova izdelka. Suhoj SSJ100 in MS-21. Prvi že uspešno prestaja testne lete, drugi pa je v zaključni fazi konstruiranja.

cocpit_ms-21.jpgNa letalskem salonu Farnborough 2010 se je ruska letalska industrija predstavila s civilnim programom. V preteklih letih so bili navzoči z bojnimi letali, ki so navduševali v letalnem programu, velikega tržnega uspeha pa niso doživeli. Tokrat se je krovna firma, ki združuje rusko letalsko industrijo United Aircraft Corporation (UAC) odločila, da bodo na salonu predstavili tržno zanimive produkte. V letalnem programu je tako nastopil SSJ100, sicer četrto testno letalo. Irkut pa je predstavil maketo MS-21 v naravni velikosti in objavil tudi prvega naročnika za to ozkotrupno letalo. Kar 50 letal MS-21 je naročila malezijska lizingška družba Crecom Burj Resources. Posel je vreden tri milijarde dolarjev in predstavlja največje naročilo ruske civilne letalske industrije vseh časov. Crecom je naročil 25 letal MS-21-200 s 150 sedeži in 25 letal MS-21-300 s 180 sedeži. Poleg tega so pri Irkutu naznanili še povpraševanje za 28 letal +22 opcij s strani Ilyushin Finance, VEB leasing (15+15 letal), Nordwind Airlines 3+2 in 5 za neimenovanega kupca. Pri Irkutu ocenjujejo, da bodo imeli do konca leta 100 potrjenih naročil.

Tudi Sukhoi Civil Aircraft Corp. (SCAC) ja naznanil naročila za 30 letal za azijskega naročnika Kartika Airlines iz Indonezije. Posel je vreden 950 milijonov dolarjev Sukhoj pa je s tem pridobil skupno 131 naročil za SSJ100. V sodelovanju z Alenia Aeronautica, so 30+15 letal prodali tudi  lizinški hiši Pearl Aircraft Corp. in Gazpromavii dodatnih deset. Do konca leta naj bi sukhoi_superjet_100.jpgdobili naročilo še za 60 letal in to od enega od evropskih prevoznikov. Pri tem največkrat omenjajo Alitalio in Malev. Skupno naj bi do leta 2029 prodali 800 superjetov. Do danes so s štirimi testnimi letali opravili 70% predvidenih testiranj pred certifikacijo. V urah to pomeni 1800 ur letenja v 710 ciklih. Opravili so testiranja v mrazu, sedaj pa potekajo testiranja v vročem in visokogorskem okolju. Po zaključku teh testiranj pridejo na vrsto avionika in komunikacijski sistemi. Motor SaM-146 je dobil certifikat 23. junija. Trenutno je v končni montaži šest letal, 18 pa v ostalih proizvodnih fazah. Prva tri letala bodo dobavili Aeorflotu in Armavii iz Armenije. SCAC je z Alenia Aeronautica in Lufthansa Technik Logistics podpisal pogodbo o zagotavljanju rezervnih delov za superjeta, vzpostavili pa bodo tudi deset vzdrževalnih centrov. Prvega bodo odprli v Moskvi letošnjega septembra.

Po besedah Alexeya Fedorova, predsednika UAC bo trg v naslednjih 20 letih povpraševal po 1000-1200 letalih velikosti MS-21, od tega dve tretjini izven Rusije. MS-21-200 bo prvič vzletel leta 2014 in dve leti kasneje naj bi bil že v operativni uporabi. Vrednost razvoja letala je ocenjena na 7,8 milijarde dolarjev, od tega bo polovico financirala Rusija. Dobavitelji sistemov in komponent bodo znani do konca leta. Leta 2012 pa bodo začeli izdelovati prve kose konstrukcije letala. Letalo ms-21_kabina.jpgbodo poganjali turboventilatorski motorji z reduktorjem Pratt&Whitney PW1000G. Kot opcija bodo na voljo tudi ruski motorji Avidvigatel PD-14. MS-21 bo imel 12-15% manjšo porabo od konkurentov A320 in B737, hkrati pa bo tudi 5-10% cenejši.

Zanimivo bo spremljati boj med C919, C-serijo, MS-21, B737 in A320. Slednja dva sta že uveljavljena in si trg delita na pol. S prihodom treh konkurenčnih letal se bodo na dolgi rok karte premešale na novo. Glede na dejstvo, da Airbus in Boeing še nista napovedala, vsaj uradno ne razvoja novega ozkotrupnega letala in ob že nenormalnih racionalizacijah stroškov bodo novinci imeli veliko možnosti za uspešen prodor na trg. MS-21 bo, ko bo leta 2016 na trgu že imel hudo konkurenco, a konkurenca je lahko zelo zdrava. Prav to pa ni po godu Airbusu in Boeingu, ki sedaj tako rekoč vsiljujeta svoja draga in potratna letala družin A320 in B737 kupcem, ki še nimajo alternativnih možnosti.

Avtorske pravice © 2007-2024 Sierra5.net. Vse pravice pridržane.