NASA in Lockheed Martin sta 12. januarja predstavila eksperimentalno letalo X-59, ki je namenjeno razvoju na področju nadzvočnih potovanj v prihodnosti.
Z njim bodo preizkušali potencial nadzvočnega letenja s čim manjšim hrupom, torej z manjšim soničnim pokom. Ta še posebej moteč pok nastane ob preboju zvonečega zida, ko letalo doseže nadzvočno hitrost.
Slovesnost ob predstavitvi javnosti je potekala v Lockheedovi tovarni Skunk Works v Palmdaleu v Kaliforniji. Razvijalci enomotornega nadzvočnega letala so ob tem tudi predstavili svojo vizijo, ki bo omogočila komercialne nadzvočne lete tudi nad naseljenimi območji.
Demonstracijsko letalo poganja en motor, GE Aerospace F414-GE-100 in bo sposobno leteti z nadzvočno hitrostjo, torej nad 1482 km/h. Letalo nima naprej obrnjenih oken pilotske kabine, namesto tega se bodo piloti zanašali na sistem zunanjega vida, ki temelji na kamerah in zaslonih ultra visoke ločljivosti. Oblikovna značilnost je tudi zgoraj nameščen motor, ki zagotavlja, da se udarni valovi ob preboju zvočnega zidu ne združijo za letalom.
Laboratorijske študije in testi so uspešno potrdili nov koncept za zmanjšanje hrupa. Sedaj pa je na vrsti preizkušanja letala v praksi. Program osnovnega testiranja letenja z X-59 naj bi trajal devet mesecev in prvi polet naj bi sledil v kratkem. Za tem se bo pričelo triletno obdobje merjenja hrupa letala tako ob letenju, kot ob preboju zvočnega zidu v realnem okolju. To bo vključevalo tudi polete na naseljenimi območji, nad ameriškimi mesti.
Vodstvo Lockheeda je izpostavilo velik komercialni potencial tehnologije X-59, ki bi lahko približno prepolovila čas letenja med New Yorkom in Los Angelesom. John Clark, generalni direktor podjetja Skunk Works, pravi, da bi lahko bila tehnologija v komercialni uporabi že leta 2032.
Predstavitev letala pomeni pomemben mejnik v sicer do sedaj že večkrat odloženem programu, saj je NASA pred tem nameravala leteti z X-59 leta že leta 2021.
Foto: NASA in Lockheed Martin