Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Pon03Feb2025

Švicarska Rega pomagala 35 pacientom na dan

Informacije
Davor Golec

Tudi v letu 2024 je bilo po storitvah švicarskega letalskega reševanja Rega, po katerem se zgleduje marsikatera država, veliko povpraševanje. Operativni center je organiziral približno 20 tisoč misij, so danes sporočili iz Švice. Povprečno so posadka Rege pomagala 35 pacientom na dan. Rega reševalni helikopterji so prepeljali nekoliko manj pacientov, reševalni letala pa nekoliko več kot v letu 2023.

Lani je Rega prepeljala skupno 12.847 pacientov (-6,0 %), kar je v skladu z njihovim petletnim povprečjem. Posadke Rege so tako pomagale povprečno 35 pacientom na dan. Število pacientov in misij se ne ujema, ker lahko pri misijah Rege na istem helikopterju ali reševalnem letalu prepeljejo več pacientov ali pa so izvedeni poleti iskanja iz zraka brez prevoza pacientov. Poleg tega operativni center Rege organizira tudi misije za gorske reševalce Švicarskega alpskega kluba SAC ter prevoze živine za švicarske gorske kmete.

Manj misij s helikopterji v primerjavi s prejšnjim letom

Koordinatorji letov helikopterjev v nacionalnem centru za usklajevanje letalskih reševalnih misij Rege organizirajo misije, ki jih izvajajo iz 14 Rega baz po vsej Švici, ter misije, ki jih izvajajo partnerske organizacije. Lani so koordinirali skupno 14.714 misij s helikopterji, kar je 6,3 odstotka manj kot v letu 2023. Zmanjšalo se je tako število reševalnih prevozov, ki so jih izvedle posadke helikopterjev (primarni prevozi: 8.693, -6,3 %), kot tudi število prevozov iz manjših bolnišnic v centralne bolnišnice (sekundarni prevozi: 2.729, -8,8 %).

Povprečno so koordinatorji letov organizirali 54 misij v 24 urnem intervalu (delajo podnevi in ponoči, 24 ur na dan, 365 dni v letu). Število misij v preteklem letu je bilo za 6,1 odstotka višje od petletnega povprečja.

Zmanjšanje števila primarnih prevozov kaže, da so tovrstni podatki podvrženi naravnim nihanjem in odražajo, med drugim, vremenske razmere in vedenje ljudi v prostem času v Švici. Deževna pomlad z malo sončnimi urami je povzročila pozni začetek poletne sezone. Močni nalivi sredi poletja so povzročili hude nevihte v Misoksu, dolini Maggia in Brienzu, kjer je Rega pomagala ljudem v stiski z več reševalnimi helikopterji in zagotovila različne oblike pomoči kantonalnim oblastem. Septembra in oktobra so nestabilne vremenske razmere privedle do upada števila akcij s helikopterji za približno 25 odstotkov v primerjavi z prejšnjim letom.

Več medicinske pomoči v tujini

Rega pomaga ljudem v stiski ne le v Švici, temveč tudi po vsem svetu. V preteklem letu je 2.552 oseb, ki so imele zdravstvene težave v tujini, izkoristilo storitve Rege (+3,6 %). Njeni medicinski svetovalci so 1.204 osebam (+8,4 %) zagotovili medicinske nasvete po telefonu, medtem ko je bilo za 1.348 pacientov indicirano vračanje v domovino. V teh primerih Rega organizira prevoz pacientov, ki so resno zboleli ali se poškodovali v tujini, nazaj v Švico na eni izmed Rega reševalnih letal Bombardier Challenger 650 ali na rednih letih, kjer pacienta spremlja član medicinskega osebja Rege. 

Letalo Rege na mariborskem letališču
Letalo Rege na mariborskem letališču

Vračanje pacientov z reševalnim letalom Rega ali z rednimi leti

Lani so tri reševalna letala Bombardier prepeljala nekoliko več pacientov kot prejšnje leto: posadke Rege so izvedle skupno 1.033 prevozov (+1,2 %) in prepeljale 1.029 pacientov na reševalnih letalih (+1,4 %). Operativni center je za 319 oseb (-5,1 %) organiziral let z rednim letom. Omenjen prevoz organizirajo, kadar je zdravstveno stanje pacienta dovolj stabilno, pričakovati ni negativnega vpliva na druge potnike in je na letalu na voljo dovolj sedežev. Število repatriacij se prav tako spreminja iz leta v leto, pogostost poletov z letali Rege pa je odvisna od potovalnih in delovnih aktivnosti švicarske populacije v tujini.

Viri: REGA

Avtorske pravice © 2007-2024 Sierra5.net. Vse pravice pridržane.